Wynajmowanie gruntu pod fotowoltaikę – czy to się opłaca?

Inwestowanie w fotowoltaikę stało się obecnie nie tylko opłacalne, ale także modne. Widać to na przykładzie coraz większej liczby chętnych do wynajmowania swoich prywatnych gruntów pod montaż paneli fotowoltaicznych. Okazuje się, że przy rozbudowanym procederze oszczędzania surowców energetycznych można zarobić jeszcze więcej!

Wynajem gruntu pod panele fotowoltaiczne – kto może skorzystać?

Propozycja jest kusząca przede wszystkim dla rolników oraz właścicieli gruntów o ponadnormatywnym obszarze. W każdym razie, dla gospodarstw, których właściciele nie odmierzają każdego skrawka ziemi w trosce o to, by pomieścić wszystko, co tylko niezbędne do życia. Panele fotowoltaiczne, montowane w formie rozbudowanych farm, potrafią zabrać dużo miejsca, dlatego przed wejściem w inwestycję każdy gospodarz powinien realnie ocenić swoje możliwości jako zarządcy gruntem. Stworzenie farmy fotowoltaicznej na obszarze własnego gospodarstwa bez konieczności płacenia za jej montaż oraz modyfikację przemawia zwłaszcza do rolników, którzy niekoniecznie uprawiają ziemię w tradycyjnym znaczeniu, a bardzo chcieliby ją zagospodarować w sensowny i przynoszący dochody sposób.

Grunt pod panele słoneczne – ile można zarobić?

Wiele zależy od tego, jakiej wielkości moduły fotowoltaiczne będą tworzyły farmę i jak daleki będzie jej zasięg. Ceny na rynku ustanawiane są niezwykle indywidualnie, dlatego wielu inwestorów fotowoltaiki, zanim wybierze określonego gospodarza, długo przegląda oferty i zapoznaje się z oczekiwaniami gospodarzy. Z racji tego, że świadomość społeczna na temat fotowoltaiki, zwłaszcza na obszarach wiejskich, jest wciąż w najlepszym wypadku średnia, wygrywają Ci, którzy nie oferują zbyt wygórowanych cen. Za wynajem gruntu gospodarstwa na montaż paneli fotowoltaicznych w skali rocznej zarobić można od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wpływy finansowe zależne są od zasięgu zasilania energią wszystkich gospodarstw oraz firm znajdujących się niedaleko miejsca, w którym panele słoneczne zostały zainstalowane. Im więcej gospodarstw wokół korzystać będzie z energii wytworzonej przez panele z danej farmy – tym większy wpływ finansowy da się zauważyć.

Wynajem gruntu pod fotowoltaikę – na jak długo?

Formy umów z inwestorami przybierają różną postać. Dla mniej ufnych właścicieli gruntów najczęściej przygotowuje się umowy na czas próbny, najczęściej na 2 – 3 miesiące. Po tym okresie próbnym, obserwując jakość pracy paneli oraz korzyści z tego płynące, gospodarz może podjąć decyzję, czy wchodzi w układ. Można podpisać umowę na rok, dwa, a nawet pięć lat. Większość gospodarzy, po przeliczeniu zysków w skali rocznej, już w okresie rozliczeniowym oraz możliwościach odliczenia od podatku, decyduje się przedłużać umowy. Zaoszczędzone pieniądze w dużej mierze pozwalają modernizować gospodarstwa rolne, przekształcać je pod kątem bardziej produkcyjny. Energia pozyskana w ramach korzystania z paneli pozwala zasilić cały szereg nowoczesnych maszyn jako wsparcie działalności gospodarczej, np. w zakresie produkcji żywności.