Wykrywanie wycieków – jakimi metodami posługują się specjaliści?

Najczęstsze przyczyny wycieków to nieszczelność w miejscu, gdzie odpływa woda oraz pęknięcia w systemie wodno-kanalizacyjnym. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala wykryć nawet najmniejszą nieszczelność. Duże znaczenie w całym procesie poza wiedzą, doświadczeniem i specjalistycznym sprzętem odgrywa również czas. Jeśli awaria zostanie wykryta szybko są duże szanse na to, że unikniemy kosztownych remontów. Wykrywanie wycieków – poznaj metody stosowane przez specjalistów.

Lokalizacja wycieków

Firmy wykorzystują specjalistyczne metody pozwalające na wykrywanie wycieków. Poznajmy je bliżej.

Metoda akustyczna oparta jest na detekcji drgań, które powstają w miejscu wycieku i przenoszone są przez rurociąg. Specjalistyczny sprzęt pozwala na przetworzenie dźwięków, które dochodzą z rurociągów do postaci, która jest słyszalna dla naszego ucha. Wykorzystanie wysokiej klasy słuchawek i czułych mikrofonów umożliwia nam dokładne określenie miejsca przecieku dzięki pomiarowi natężenia dźwięków. Pomiar ten jest widoczny na ekranie w formie graficznej.

Badanie termowizyjne przeprowadzone przy pomocy kamery termowizyjnej umożliwia lokalizację wycieków w oparciu o rozkład temperatur na podłodze lub ścianie. Możemy bezproblemowo zidentyfikować przebieg instalacji oraz określić miejsce wycieku. Bez znaczenia jest również to czy wyciek dotyczy ciepłej czy zimnej wody.

Metoda wizyjna. W tym przypadku inspekcja przeprowadzona jest przy pomocy specjalnej kamery o kącie widzenia 360 stopni. Dzięki niej możliwe jest dotarcie do miejsc trudno dostępnych i ocenienie sytuacji na ekranie. Metoda ta może być główną lub wspomagająca inne sposoby wykorzystywane przez specjalistów.

Gaz znacznikowy wykorzystywany w wykrywaniu przecieków pozwala na lokalizację wycieków w sieci wodociągowej oraz instalacjach wewnątrz budynków, przykładowo służą do badania szczelności w instalacji ogrzewania podłogowego.

Metoda kontrastu UV polega na tym, że do instalacji wprowadzany jest specjalny płyn. Wydostaje się on następnie na zewnątrz w miejscu, w którym znajduje się nieszczelność. Odnalezienie punktu umożliwiają specjalne okulary UV.

Metoda korelacji to analizowanie i porównywanie dźwięków – szumów w poszczególnych odcinkach rurociągu.

Lokalizacja wycieków wody to nie wszystko

Firma Dry-Home współpracuje z fachowcami, którzy sprawnie naprawią wykrytą usterkę. Specjaliści z Dry-Home  przeprowadzą profesjonalne osuszanie po zalaniu i zdezynfekują pomieszczenia.