Suche i spierzchnięte usta – jak poprawić ich kondycję?

Suche usta to problem wielu osób. Usta pokrywa cieniutka i przezroczysta warstwa skóry podatna na wysychanie, na przykład z powodu warunków pogodowych. Możemy więc śmiało powiedzieć, że każdemu z nas przydałoby się dodatkowe wsparcie w zakresie starań związanych z utrzymaniem gładkich ust i zapobieganiu ich odwodnieniu.

Dlaczego usta wysychają?

Jedną z kluczowych przyczyn jest słońce i uszkodzenia jakie powoduje. Nawet jeśli nie świeci ono jasno i mamy pochmurny dzień, nasze usta potrzebują odpowiedniej ochrony przed promieniami UV.

Jeśli borykamy się z problemem suchych i pękających ust weźmy również pod uwagę inne przyczyny. Pomadki długo utrzymujące się na ustach, balsamy z drażniącymi składnikami a może leki takie jak nadmierne spożycie witaminy A lub zażywane środki przeciw infekcjom grzybiczym? Wszystkie z powyższych mogą mieć wpływ na nadmierne wysuszenie naszych ust.

Usta – co należy o nich wiedzieć?

Czerwony kolor zawdzięczają one naczyniom krwionośnym widocznym pod ultracienką i przezroczystą warstwą skóry. Przyzimnej pogodzie lub w sytuacji, gdy temperatura Twojego ciała drastycznie spada, naczynia w ustach zamykają się. Zmniejsza to dopływ krwi do ust, które mogą zyskać niebieskie zabarwienie. W wargach nie znajdziemy prawie żadnych gruczołów łojowych i potowych. Usta tracą wilgoć 3 do 10 razy szybciej niż inne części ciała lub twarzy. Gdy zmienia się pogoda – suche powietrze zimą – wywierają bardzo negatywny wpływ na kondycję naszych ust.

Suche i popękane usta – jak im pomóc?

Każdego dnia stosuj kojący balsam do ust, błyszczyk lub pomadkę o SPF co najmniej 30.

Wiele osób ma tendencję do oblizywania ust, zwłaszcza gdy odczuwamy ich suchość. Takie przyzwyczajenia tylko pogarsza problem. Ślina uszkadza cienką warstwę skóry pokrywającej usta.

Przyjrzyj się balsamowi i pomadce, z których chętnie korzystasz. Jeśli zawierają one w składzie składniki drażniące bądź też niewystarczającą ilość składników łagodzących i leczniczych, Twoje usta będą suche. Unikaj zatem produktów mających w składzie substancje zapachowe i/lub substancje drażniące takie jak mentol, mięta pieprzowa czy cytrusy.