Samozatrudnienie – plusy i minusy

Istnieje wiele powodów, dla których możemy być niezadowoleni ze swojej pracy na etacie. Złe relacje z przełożonym, toksyczna atmosfera, poczucie niedocenienia, niskie wynagrodzenie lub brak perspektyw na rozwój czy awans. Jeśli decydujemy się na rezygnację z pracy etatowej na rzecz założenia własnej działalności jest to bardzo duża zmiana. Jakie są zalety i wady samozatrudnienia?

Samozatrudnienie – dlaczego wydaje nam się atrakcyjne?

Dla większości samozatrudnionych jedną z najbardziej istotnych zalet takiego rozwiązania jest możliwość bycia własnym szefem i decydowania o różnych aspektach i warunkach pracy własnej. Osoba samozatrudniona może decydować kiedy woli czy też może najefektywniej pracować. Mamy różną sytuację życiową i różnimy się z natury. Część z nas to ranne ptaszki, inni najwydajniej pracują w godzinach wieczornych czy nawet nocnych. Bywa, że mamy pod opieką dzieci. Oczywiście wiele zależy od rodzaju naszej działalności. Samozatrudnienie generalnie daje większą elastyczność w tym aspekcie. Podobnie jak w odniesieniu do tego gdzie pracujemy. W obecnych czasach wiele z prac biurowych i nie tylko możemy wykonywać zdalnie, z własnego domu. Znajdziemy również zwolenników korzystania z przestrzeni coworkingowej, kawiarni a nawet z zagranicy. Do pracy często wystarczy laptop czy smartfon z dostępem do internetu i jesteśmy w stanie wykonać wiele zadań bez konieczności przebywania w biurze. Samozatrudnienie pozwala również na zwiększenie swobody i możliwości w zakresie decydowania z kim pracujemy. Bycie własnym szefem oznacza możliwość decydowania jakich projektów się podejmujemy, a w które wolimy się nie angażować. Mamy swobodę w kształtowaniu i budowaniu relacji z klientami i tworzeniu własnej marki. To od nas zależy również jakie stawki będziemy ustalać za nasze usługi. Oczywiście, w praktyce oznacza to jednak, że musimy liczyć się z koniecznością wpasowania się w pewne ramy narzucone aktualną sytuacją na rynku i konkurencją. Zwykle jednak prowadząc własną firmę mamy dużą większą swobodę w tym zakresie niż pracując na etacie.

Praca na własny rachunek ma również minusy

Samozatrudnienie dla niektórych z nas jawi się jako ciągła walka o zlecenia, nowych klientów i zapewnienie sobie stabilizacji finansowej. Praca na etacie wydaje się być bardziej stabilna.

Jakie są główne zagrożenia i problemy związane z pracą na własny rachunek? Niepewność w zakresie miesięcznych zarobków. W zależności od zleceń zwykle nasze miesięczne zarobki będą się wahać. Wiele zależy od tego czy uda nam się zamknąć projekt, od współpracy i materiałów dostarczanych przez klienta, czy też jego decyzji. Prowadzenie jednoosobowej działalności oznacza również, że jesteśmy zadani sami na siebie. Praca w zespole może być bardzo motywująca i napędzająca wydajność. Praca osoby samozatrudnionej często oznacza, że musimy być w pełni samodzielni i samowystarczalni. Zachowanie motywacji bywa również problematyczne dla niektórych osób. Jeśli pracujemy z domu możemy mieć również wiele czynników, które będą nas rozpraszać i odciągać od naszych zadań. Samozatrudnienie oznacza również konieczność wykonywania wielu funkcji biznesowych. Od zarządzania finansami, poprzez podatki, po działania marketingowe i kontakt z klientami.