Psychoterapia dla par

Psychoterapia dla par – zajęcia razem, zajęcia indywidualne

Profesjonalna psychoterapia dla par obejmuje nie tylko zajęcia wspólne, ale również indywidualne. Z początku niektórzy mogą poczuć się dotknięci takim rozwiązaniem, jednak nie ma się o co awanturować, ponieważ każdy z nas potrzebuje spotkania sam na sam z prowadzącym terapię. Specjaliści często mówią też wprost, że prawdziwa psychoterapia związków wprost wymaga wyciszenia emocji. Jeśli np. na terapię zgłaszają się pary, które walczą z uzależnieniem lub współuzależnieniem jednego z partnerów, proponuje się, żeby związek wprowadzić w fazę “spoczynku”, czyli stan podobny do tego tuż po zerwaniu i rozstaniu. Jest to piekielnie trudne w wypadku, gdy dotyczy ogromu emocji i uczuć, ale przy dobrej opiece można przez ten ogień przejść obronną stopą. W związku każdy z nas potrzebuje odrobiny prywatności. Rozmowa z terapeutą dotyczyć może na tyle intymnych zjawisk, że nie zawsze możemy chcieć, aby naszym zwierzeniom towarzyszyli inni, nawet ci, których darzymy największym uczuciem i zaufaniem. Należy to uszanować.

Psychoterapia i jej rezultaty rzutujące na relację

Już po kilku miesiącach psychoterapii możemy zauważyć zmiany w naszym sposobie myślenia i podejściu do otaczających nas problemów. Mamy szansę na wypracowanie w sobie większego poziomu tolerancji na słabość naszego partnera, która nie dotyka nas personalnie. Dajemy sobie sami także prawo do błędu, upewniając się w tym, że nie ma związku idealnego, a największe zadowolenie i błogostan osiągnąć możemy tylko dzięki własnej pracy nad sobą. Związek to tak naprawdę nie bluszcz uczepiony solidnego muru, ale “dwie samotności, które raz na jakiś czas się ze sobą zderzają” – jak to napisał wiele lat temu ktoś mądry. Można zatem stwierdzić, że psychoterapia dla par została wymyślona po to, aby każde z partnerów zachowało w relacji swoją indywidualność i nie pożerało drugiej strony niczym dzikie zwierze słabsze zwierzątko. Pochłanianie cudzej osobowości uwielbiają narcyzi. Jeśli w związku któraś z osób ma narcystyczną osobowość – psychoterapia jest jak najbardziej wskazana. Dotyczy ona również osobowości z nadmiarem empatii, tzw. “people pleaserów”, czyli popularnie zwanych “zadowalaczy”. O ile człowiek o dużej empatii nie ma problemów z pójściem do psychoterapeuty, o tyle w przypadku narcyza kontakt ze specjalistą jest ujmą na honorze.

Psychoterapia dla par – walczmy o siebie dla samych siebie

Odkładanie psychoterapii na potem nie przynosi nic dobrego. Najlepiej “iść na żywioł” i po zauważeniu wypalenia zaproponować drugiej stronie wspólne wychodzenie z kryzysu pod okiem specjalisty. Decyzja o podjęciu wyzwania jest tak naprawdę pewnego rodzaju egzaminem, bo też pokazuje, ile jesteśmy w stanie poświęcić dla tej jedynej, ukochanej osoby, z którą planowaliśmy spędzić resztę życia. Od strony finansowej psychoterapia dla par to dość kosztowna inwestycja, ale wiedzy uzyskanej na jej podstawie nie da się zamienić na żadne pieniądze.