Psychoterapia dla osób z zaburzeniem DDA

Psychoterapia dla osób z zaburzeniem DDA

Syndrom DDA, oznaczający Dorosłe Dziecko Alkoholików w Polsce jest powszechny. Wszystko przez to, że jesteśmy narodem niestroniącym od alkoholu, z zawiłą historią i wciąż jeszcze hołdującym patriarchatowi w często patologicznym wymiarze. Chęć uczęszczania w terapiach dla DDA wykazuje coraz więcej osób. O zgrozo, średnia wieku tych ludzi z roku na rok jest coraz niższa, co dowodzi, że z problemem alkoholowym zmaga się już praktycznie każda polska rodzina. W wielu przypadkach psychoterapia okazuje się ostatecznym ratunkiem, aby poradzić sobie z demonami toksycznego dzieciństwa pod okiem pijących rodziców. Gdzie szukać pomocy? Jaka forma psychoterapii dla osób dotkniętych syndromem DDA będzie najbardziej skuteczna? Spróbujmy przyjrzeć się temu problemowi nieco bardziej z bliska, choć temat naprawdę jest niełatwy.

Szukaj pomocy w swoim mieście

Praktycznie w każdym polskim mieście funkcjonują stowarzyszenia wspólnotowe pod nazwą “AL – ANON”. Są to grupy wspierające rodziny dotknięte problemem przemocy i alkoholizmu. Terapie przeprowadzane są najczęściej grupowo, ale można się także ubiegać o pomoc indywidualną. W gronie zaufanych osób ludzie dotknięci syndromem DDA stopniowo uwalniają emocje i zrzucają z barków brzemię narzucane przez całe lata w imię wymyślonych, toksycznych i niesłużących nikomu zasad. Jeśli ktoś jest na tyle silną indywidualnością, że wie, iż spotkania grupowe niekoniecznie przysłużą się poprawie stanu zdrowia i samopoczucia, może zainteresować się psychoterapią online. Daje ona ten komfort, że aby spotkać się ze specjalistą prowadzącym terapię, nie trzeba wcale wychodzić z domu. Wystarczy własny komputer i dostęp do internetu. No i oczywiście odpowiednie konto do komunikacji na Skype, które jest absolutnie bezpłatne. Nowoczesna psychoterapia online pomogła wielu DDA wyjść z problemów uwikłania w nałogi rodziców. Przy odrobinie dobrych chęci oraz systematycznych spotkaniach z fachowcami można powitać w życiu normalność i pokochać siebie od początku.

Psychoterapia dla DDA – z czym pomaga się uporać?

Osoby dotknięte syndromem Dorosłych Dzieci Alkoholików często:

  • mają problem z samoakceptacją
  • nie potrafią funkcjonować w grupach
  • nadmiernie obarczają siebie za domowe problemy, obwiniają się o picie własnych rodziców lub opiekunów
  • przejmowali w dzieciństwie obowiązki, które powinny należeć do dorosłych
  • żyją ustawicznie w ogromnym poczuciu winy
  • uważają, że nie zasługują na miłość
  • mają problem z zawieraniem stałych związków
  • uciekają od emocji, wygaszają je na różne sposoby
  • są także narażone na uzależnienia
  • nadinterpretują fakty i przedstawiają je w krzywym świetle

Profesjonalna psychoterapia jest najsłuszniejszą drogą, aby pozbyć się tych wszystkich błędnych przekonań i mechanizmów.