Jakie są możliwe powikłania po operacji zaćmy?

Zaćma to jedna z chorób narządu wzroku, która dotyka nas najczęściej. Nie powinien dziwić więc fakt, że operacja zaćmy jest jedną z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Zabieg uznawany jest za bezpieczny i nieinwazyjny, ale przede wszystkim jedyny skuteczny sposób na leczenie zaćmy. Jednakże, jak każda inna ingerencja chirurgiczna, wiązać się z pewnym ryzykiem. Jakie są możliwe powikłania po operacji zaćmy? Czy można ich uniknąć?

Operacja zaćmy – skuteczny sposób na leczenie katarakty

Leczenie zaćmy przy pomocy środków farmakologicznych może skutkować nieznacznym spowolnieniem rozwoju choroby. Nie możliwe jest jednak cofnięcie zmian, który już się dokonały. Operacja zaćmy jest obecnie jedyną skuteczną metodą leczenia katarakty. Podczas zabiegu dochodzi do usunięcia zmętniałej soczewki, która zostaje następnie zastąpiona nową, sztuczną. Zabieg przeprowadzany jest metodą fakoemulsyfikacji. Jest to najnowocześniejsza metoda leczenia zaćmy na świecie. Zabieg nie trwa zwykle dłużej niż 20 minut i jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych.

Objawy, które mogą Cię niepokoić

Niewiele osób doświadcza jakichkolwiek komplikacji po zabiegu. Zdarza się, że pacjent odczuwa pewien dyskomfort, który może utrzymywać się przez kilka tygodni. Przestrzeganie zaleceń lekarskich i rekonwalescencja pomogą nam zminimalizować ryzyko wystąpienia niepokojących objawów. Operacja wykonywana w zaawansowanym stadium choroby to najczęstszy czynnik predysponujący do wystąpienia powikłań po operacji zaćmy. Mogą one doświadczyć zaburzenia ostrości widzenia lub wysięku z nacięcia. Może również pojawić się siniec w okolicy oka, które było operowane. Poświata lub mglisty pierścień mogą z kolei wystąpić u osób, które cierpią także na inne choroby oczu, takie jak stany zapalne siatkówki, jaskra, retinopatia cukrzycowa.

Powikłania po operacji zaćmy

Po zabiegu może wystąpić:

  • wylew w oku
  • rozwarstwienie siatkówki
  • astygmatyzm
  • zaćma wtórna
  • przesunięcie soczewki

Do powyższych dochodzi rzadko. Jednym z najczęściej występujących powikłań jest tzw. zaćma wtórna.

Zaćma wtórna może wystąpić u ok. 20% pacjentów, w których wykonano zabieg. Objawy, które towarzyszą zaćmie wtórnej nie różnią się od tych, jakie towarzyszą zaćmie pierwotnej.

Powikłania po operacji zaćmy – czy można im zapobiec?

Rekonwalescencja oraz przestrzeganie zaleceń lekarzy stanowią kluczowe czynniki mogące uchronić pacjentów przed wystąpieniem powikłań. Nie zapominajmy o tym, że czas gojenia trwa 4-6 tygodni.

Materiał sponsorowany