Endoproteza stawu kolanowego

Endoproteza stawu kolanowego to obecnie jest z najczęściej wykonywanych zabiegów w obrębie narządu ruchu. Przyczyną jest zwykle choroba zwyrodnieniowa i towarzyszący jej ból oraz ograniczenie sprawności fizycznej. Dzięki zabiegowi endoprotezoplastyki większość pacjentów może prowadzić aktywne życie bez odczuwania bólu.

Endoproteza kolana – na czym polega zabieg?

Podczas operacji ma miejsce zastąpienie zniszczonego stawu kolanowego protezą stawową. Końcowa część kości udowej zostaje usunięta i zastępuje ją element metalowy. Właściwy rozmiar dobierany jest indywidualnie dla danego pacjenta. Przed operacją wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie a na kościach umieszczana jest już w trakcie zabiegu proteza próbna w celu określenia odpowiedniego rozmiaru. Do mocowania protezy kolana wykorzystywany jest zwykle cement kostny powodujący mocne jej przytwierdzenie do kości. Pierwsze tygodnie po operacji to czas, w którym pacjent będzie potrzebował znacznej pomocy przy codziennych czynnościach, takich jak higiena czy przygotowywanie posiłków.

Rehabilitacja po endoprotezie kolana

Rehabilitacja po endoprotezie kolana to jeden z ważniejszych etapów umożliwiających pacjentowi powrót do pełnego zdrowia i sprawności. Już pierwsza doba po przebytej operacji to czas na rozpoczęcie pierwszych działań, takich jak ćwiczenia oddechowe czy ćwiczenia przeciwzakrzepowe wykonywane w łóżku (napinanie mięśni ud, łydek i pośladków). Przebywając jeszcze w szpitalu, pacjent uczy się również chodzić z endoprotezą, wykonywać czynne i bierne ćwiczenia izometryczne.

Rehabilitacja po endoprotezie w domu pacjenta to kolejny etap procesu powrotu do sprawności. To nie tylko kontynuacja ćwiczeń wdrażanych już w szpitalu. Niezbędne jest wprowadzanie modyfikacji do realizowanego programu zależnych od postępów danego pacjenta i bieżących potrzeb. Rehabilitacja z dojazdem do domu pacjenta to jedna z możliwości, z których warto skorzystać. Fizjoterapeuta z dojazdem do domu to duże ułatwienie i komfort dla samej osoby po zabiegu, ale również rodziny, która nie ma obowiązku organizowania transportu.

Rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego ma na celu zwiększenie zakresu ruchu w samym stawie oraz poprawę jego stabilności, ale również zmniejszenie dolegliwości bólowych. Kilka tygodni po zabiegu pacjent nie powinien już odczuwać bólu. Dolegliwości, które nie ustępują po upływie 6 tygodni od zabiegu są już wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Stosowane są różne metody wspomagające leczenie takie jak np. laseroterapia, magnetoterapia czy krioterapia.

Materiał sponsorowany